Korektura blogu aneb jak si dát vlastnoručně přes držku

10. května 2014 v 13:47 |  Oznámení a další
Zdravíčko,
původně jsem tohle nechtěla vůbec napsat jako článek, nicméně mám chuť se s Vámi o tomhle podělit.

Nejdřív abyste pochopili, co je to korektura (tedy pro méně znalé). Jistěže si to můžete najít na netu, ale pro zjednodušení Vám to sem napíšu. Je to jaksi oprava textu podle Základních pravidel hladké sazby. Něco, co jako každý grafik musím znát a i když to přiznávám jen nerada, má učitelka na praxi mi to dostatečně vtloukla za ten půl rok do hlavy.

Takže jsem si před týdnem řekla: "Vrhnu se do toho, opravím si ty články na blogu, když už to teda konečně umím.". A ejhle. Málem jsem dostala infarkt, když jsem po sobě četla tyhlety mé výplody. Rozhodně to nebylo lehký a rozhodně to nebyla zábava. Tímto jsem vlastně chtěla všem korektorům předvést můj hlubosklon, protože tohleto zvládnout každý den jako práci - tleskám, smekám a bůhvíco ještě.

Pokud jste tedy správně pochopili - korektor ječlověk, který opravuje text. Ať už knižní, digitální (v jakékoliv formě -
i fanfikce) je tedy neskutečný frajer. Takže ano děkujme jim. Já jsem tedy ráda, že si své vlastní díla mohu opravit sama a nemusím nikoho "otravovat", ale je to opravdu boj. Tímto tedy také prohlašují, že být korektor nechci ani za milion.

Jistě chápu, že pokud píšete, tak těžko hledíte na to, jestli někde máte chybu a opravujete si ji až později. I já to tak dělám. Ovšem někteří autoři snad neviděli Pravopis čekého jazyka ani z dálky. Říkala jsem si, že vyjmenovaná slova, shoda přísudku s podmětem atd. jsou prostě klasika - něco, co prostě musíme znát, abychom byli schopni něco napsat. Teď už tak naivní nejsem. Stačí si některá díla přečíst.

Pokud už tedy něco takového neumím, najdu si někoho, kdo tohle zná a je ochotný mi pomoci. Já jsem totiž jedna
z těch, co když vidí s místo z, y zaměněné za i, má chuť mlátit hlavou do stolu. Ano. Když pracujete s Pravidly, aučíte se je a přijde tzv. pracovní deformace. Opravujete všechno, co vidíte, byť jen z dálky a ve vlastní hlavě.

Mé rady pro vás? Snda jen něco málo, co vám doufám pomůže při psaní:
  • Pokud ZPHS (Základní pravidla hladké sazby) znáte a umíte je - dodržujte je prosím. Šetříte oči nejen sobě, ale
    i vašemu okolí.
  • Nikdy, zdůrazňuji nikdy neopravujte články až po nějakém tom půl roku. K tomu Vám ještě něco dodám.
  • Chce to trpělivost. Hodně trpělivosti.
  • Nezoufejte, když uděláte chybu - já jich mám v povídkách i článcích spoustu, protože se nemůžete soustředit na článek a zároveň na gramatickou správnost textu - to prostě nejde. :)
  • Pokud ZPHS neznáte - nestyďte se požádat o pomoc někoho, kdo Vám vaši práci opraví.
Co říct na závěr? Snad jen korektorům pevné nervy a vám autorům dostatek rozumu.
Takže mé zhodnocení Korekce? Dala jsem si pořádně přes džku, když jsem to po sobě četla a opravovala, ale za tu práci mi to stálo. I když se mnou občas blog.cz odmítl spolupracovat. :)

Děkuji za pozornost k tomuto článku a snad to některým z vás pomohlo. Nyní si odcházím provětrat hlavu ven se psem a pak se vrhnu do psaní. Hezký den.

S láskou
Romadůr
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama